Zwierzęta i stworzenia
Pon Cze 03, 2019 11:15 am Zwierzęta i stworzenia
Admin
Admin
209
Administracja
https://www.w3schools.com/colors/colors_picker.asp
Zwierzęta i stworzenia
Wiele zwierząt zamieszkujących tereny Westeros przypomina te spotykane na ziemi. Część ze stworzeń Sześciu Królestw i Dorne spotykane jest niemal jedynie w legendach, bądź w herbach znamienitych rodów. Choć powszechnie sądzi się, że niektóre przetrwały jedynie w legendach i pieśniach nic nie jest pewne. W krainie nie brakuje także udomowionych stworzeń czy zwierzyny łownej.

Rzadko spotykane
Mówi się, że na południowym wschodzie, w Sothoryos, dość łatwo spotkać bazyliszka. Ten przerażający gad nie tylko uzbrojony jest w śmiertelną truciznę, lecz także w niezwykle ostre pazury i zęby. Bazyliszek, niezależnie od rozmiaru, potrafi z łatwością rozszarpać ogromnego psa, a nawet lwa, na strzępy. Podobno wszystkie żywe stworzenia wariują, gdy wypiją jego krew. W Westeros spotykane głównie w częściach – ich trucizna i krew ma swoich miłośników także w Sześciu Królestwach. Niektóre legendy opowiadają o istnieniu stworzeń takich jak centaury, harpie, a także sfinksy. Jako mit postrzegane są zazwyczaj także krakeny, choć mieszkańcy Żelaznych Wysp co jakiś czas zarzekają się, że widzieli je na własne oczy. W rejonach górskich spotkać można cieniokoty – duże drapieżniki z czarnym futrem w białe pasy. Przeciętny mieszkaniec Westeros ma raczej nikłą szansę na ich spotkanie, a jeśli już – to w formie futra noszonego przez kogoś bardzo zamożnego. Między Dorzeczem a Północą czają się Jaszczurolwy, podobne nieco do krokodyli. Są to zwierzęta niezwykle niebezpieczne, dlatego bagna w pobliżu Przesmyku wędrowcy powinni omijać szerokim łukiem. Choć pozornie podobne do swoich ziemskich odpowiedników, kruki pełnią w Westeros nieco inną rolę. Maester każdego zamku posiada zwykle stado odpowiednio wytresowanych ptaków, obdarzonych sporą inteligencją. Potrafią przenosić listy, a część z nich rzekomo potrafi nawet naśladować ludzką mowę. Z dalekiego Essos na wschód kontynentu przeniosły się krwawe muchy, podobne do pszczół owady, znane z wysysania ludzkiej i zwierzęcej krwi. Na dalekiej Północy, po drugiej stronie muru rzekomo pojawiają się kreatury takie jak mamuty, śnieżne pająki i wilkory. Te ostatnie, obecne w herbie Starków, zapuszczają się czasami nieco dalej na południe, jednak nie są tam częstym widokiem. Sprowadzone na kontynent przez Targaryenów smoki, dosiadane przez jasnowłosych władców, posiadają w Westeros swoich dalekich kuzynów, ogniste żmije i wiwerny. Za sprawą cudzoziemców na ziemiach krainy pojawiły się także Zorsy, czarno-białe paskowate konie, których niektórzy szczęśliwcy używają jako wierzchowców.

Udomowione
Zwłaszcza biedniejsza, południowa ludność Westeros żyje z hodowli różnorakiego bydła. Nikogo nie zdziwi także powszechna obecność owiec, kóz czy osłów. Pospolitymi zwierzętami domowymi są także koty i różnego rodzaju psy, od wilczurów po mastify. Niektóre gospodarstwa, a także spora ilość szlachciców, kupców, posłańców, poszczycić się może posiadaniem konia, od zwykłej szkapy, poprzez piaskowego rumaka, aż do rasowego wierzchowca.

Dzikie zwierzęta

Fauna Westeros nie różni się wielce od ziemskiej. W lasach spotkać można dziki i jelenie, czerwone i białe oraz łosie, białe i pospolite, na które chętnie polują możni. Wśród drzew spotkać można także borsuki, gronostaje, króliki, małpy, wiewiórki, wilki, a nawet lemury. Czają się tam również trzy gatunki lisów – białe, czarne oraz pospolite. Na zachodzie często spotkać można także lwy, białe i pospolite oraz tygrysy. Na północy zaś niedźwiedzie, nie tylko czarne i pospolite, lecz także polarne. Na słonecznym południu dostrzec można ludzi dosiadających wielbłądy. Rzadziej spotykane są też stworzenia o niezwykle długich szyjach, żyrafy, a także słonie i słonie karłowate. W powietrzu królują kruki, sokoły wędrowne i orły. Odnaleźć można także dużo gniazd bocianów. Nad wodą zaś mewy śledziowe, czaple, merliny. Ozdobne papugi kojarzone są najczęściej z gadatliwymi kupcami, zaś pawie z ogrodami przedstawicieli najbogatszych rodów. Ci też polują czasami na bażanty i kuropatwy. Wiosną usłyszeć można także śpiew mniejszych ptaków, słowików. Wtedy także zagubionych wędrowców zmylić może przedrzeźniacz, ptak naśladujący ludzkie głosy. W powietrzu dostrzec można także świetliki, muchy oraz wielobarwne motyle. Na skałach przemykają jaszczurki, zaś na południu, zabójcze skorpiony i węże. Najczęściej spotykane są żmije. W wielkich wodach roi się od mięczaków, jak homary, małże czy ostrygi oraz ryb – latających, łososi, szczupaków, dorszy, a także ryb jaskiniowych. W morskich głębinach czają się także ośmiornice, wieloryby, lwy morskie, morsy i foki. W słodkich zbiornikach wodnych spotkać można węgorze czy wydry.

Opracował Rhaegar Targaryen, dziękujemy!

Skocz do: